• Miluj všetkých, dôveruj málokomu, neubližuj nikomu.
        • William Shakespear
      • Školský digitálny koordinátor je pedagogický zamestnanec, ktorý má na starosti koordináciu informatizácie a vzdelávania prostredníctvom digitálnych technológií na škole. Jeho úlohou je podporovať transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie, resp. digitálnu budúcnosť.

Náplň práce školského digitálneho koordinátora je rozdelená do troch základných oblastí:

1.Vízia školy:

Školský digitálny koordinátor spolupracuje s riaditeľom školy na vypracovaní a realizácii digitálnej stratégie školy. Táto stratégia by mala určiť, ako škola plánuje využívať digitálne technológie na zlepšenie vzdelávania.

2.Škola ako komunita aktérov:

Školský digitálny koordinátor podporuje spoluprácu medzi všetkými aktérmi školského vzdelávania, vrátane učiteľov, žiakov, rodičov a vedenia školy. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom sa všetci aktéri cítia pohodlne a motivovaní využívať digitálne technológie vo vzdelávaní.

3.Škola ako vzdelávacie prostredie:

Školský digitálny koordinátor pomáha vytvárať vzdelávacie prostredie, v ktorom sú digitálne technológie prirodzenou súčasťou výučby. Jeho cieľom je, aby sa žiaci naučili využívať digitálne technológie na efektívne učenie sa a riešenie problémov.

Konkrétne činnosti, ktoré školský digitálny koordinátor vykonáva, môžu byť nasledovné:

1.Poradenstvo a odborná pomoc učiteľovi pri využívaní digitálnych technológií.

Školský digitálny koordinátor pomáha učiteľom pri výbere a používaní digitálnych technológií vo výučbe. Môže im poskytnúť poradenstvo a odbornú pomoc pri používaní konkrétnych aplikácií a nástrojov, ako aj pri tvorbe digitálnych vzdelávacích materiálov.

2.Spätná väzba učiteľovi:

Školský digitálny koordinátor poskytuje učiteľom spätnú väzbu na ich využívanie digitálnych technológií vo výučbe. Táto spätná väzba by mala byť konštruktívna a pomôcť učiteľom zlepšiť ich digitálne zručnosti.

3.Vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálnych technológií:

Školský digitálny koordinátor organizuje vzdelávacie aktivity pre zamestnancov školy v oblasti využívania digitálnych technológií. Tieto aktivity môžu byť zamerané na konkrétne oblasti, ako je napríklad využívanie digitálnych nástrojov na vzdelávanie, kybernetickú bezpečnosť alebo digitálne zručnosti pre život.

4.Aktualizácia digitálnych materiálov:

Školský digitálny koordinátor zabezpečuje, aby digitálne materiály, ktoré škola používa, boli aktuálne a zodpovedali aktuálnym vzdelávacím štandardom.

5.Informovanosť o aktuálnych trendoch:

Školský digitálny koordinátor pravidelne informuje zamestnancov školy o aktuálnych trendoch v oblasti využívania digitálnych technológií vo vzdelávaní.

6.Zodpovednosť za kybernetickú bezpečnosť:

Školský digitálny koordinátor spolupracuje s vedením školy na zabezpečení kybernetickej bezpečnosti školy. Jeho cieľom je chrániť citlivé údaje školy pred neoprávneným prístupom.

Školský digitálny koordinátor je dôležitou súčasťou tímu, ktorý pracuje na transformácii vzdelávania. Jeho úlohou je podporovať učiteľov a zamestnancov školy pri využívaní digitálnych technológií vo vzdelávaní.