• Zvyky a tradície školy

        • ZVYKY   A   TRADÍCIE  ŠKOLY

          Tradície a tradičné aktivity  našej školy tvoria opakujúce sa, overené a zaujímavé spoločné školské i triedne akcie a projekty.

          1. Prostredie  tried a školy

          Jeden z prvých krokov, keď učiteľ začína učiť, je pripraviť si podnetné prostredie na učenie, ktoré mu bude pri vzdelávaní detí nápomocné. V kreativizácii prostredia sa s materiálnym svetom spája niekoľko vyučovacích zásad: zásada vytvorenia optimálnych podmienok pre učenie (teraz máme na mysli prostredie), zásada názornosti, motivácie, aktivity, sústavnosti , ale i zásada spojenia školy so životom, kedy prostredie môžu dotvárať prvky prinesené z „reálu“. Materiálne prostredie triedy vytvárajú: zobrazené celoročné témy alebo projekty, triedni maskoti, motivujúco prezentovaná učebná látka, výsledky  žiackych prác, napr. aj portfólia, materiálne názorné pomôcky , tvorivé a motivujúce úlohy, fotografie detí a ich činností počas vyučovania a z rôznych aktivít,....

           Celoročné alebo krátkodobé tematické výtvarné spracovanie prostredia ( už aj na II. stupni )  ako prvok má veľkú motivačnú a podpornú úlohu pri vzdelávaní. Odvíja sa od konkrétnych vyučovacích predmetov alebo konkrétnej témy. Zaťahuje žiakov do procesu vzdelávania, od neho sú odvodené ďalšie vzdelávacie témy krátkodobých i dlhodobých triednych projektov a spolu s maskotmi a inými didaktickými pomôckami  tvoria základ materiálneho výtvarného prostredia triedy. Obsahovo témy vychádzajú z preberaného učiva počas školského roka a  maskoti triedy sa vyberú podľa ich obsahu alebo opačne, učiteľ tvorivo využije vlastnosti maskotov pre celoročné učivo. Celoročná téma (na I. stupni),  ktorú žiaci vidia napísanú alebo spracovanú formou obrazu, postavičiek, nástenky, panelov, obrázkov, grafov, mapy mysle, plánu,....ukazuje žiakom cestičku, kadiaľ sa uberajú vo vzdelávaní a poskytuje jednu z pomocných barličiek pri zvnútornení motivácie pre učenie.

          Škola rozpráva – strategický projekt školy zameraný na prezentáciu školských priestorov ako vzdelávacej inštitúcie (žiacke projekty, žiackej práce, spoločenské kútiky s hracími stolíkmi a sedením, čitateľské kútiky, žiacke návrhy, život v škole, osobnosti školy,.....). Chodby sú farebné, aby nepôsobili fádne, ale zároveň sfarbené do zjednocujúcich tónov. Vnútorný areál chodieb  je podnetný i pre rodičov a ľudí, ktorí náhodne vstúpia do budovy školy.

          Pohybom k zdravému životnému štýlu – snaha školy zatiahnuť žiakov do pohybových aktivít ako protihodnota k sedavému využívaniu prostriedkov IKT:

          1. vybudovanie a využívanie funkčnej telocvične
          2. vybudovanie workoutového a detského ihriska na školskom dvore
          3. dobudovanie školského dvora ako parkovej zóny s prvkami pre relaxáciu a aktívny oddych

           

          1. Tradície a zvyky školy

          Súčasťou vzdelávania a školského života našej školy sú  rôzne akcie a triedne aktivity, exkurzie  a výlety, na ktorých sa deti nie len veľa dozvedia priamo z reálu, ale utužia si medzi sebou navzájom i učiteľmi dobré a priateľské vzťahy. Mnohé z nich už patria k tradíciám našej školy. Dotvárajú klímu vzdelávacieho procesu a zároveň celej školy. Počas nich sa môžu vytvárať pekné vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi, pretože učiteľa majú možnosť žiaci spoznať aj v bežných životných situáciách. Uvádzame niektoré z našich tradičných školských aktivít aj s krátkym opisom napriek tomu, že sa nie všetky týkajú vždy žiakov a učiteľov celej školy.                                                                                                                                             

          Začiatok školského roka s prijímaním prvákov – na prvý oficiálny vstup

          prvákov do našej školy sa každoročne minimálne dvadsať rokov svedomito pripravuje hlavne učiteľka 1. ročníka. Samozrejme, táto tradícia sa rokmi upravovala a dotvárala konkrétnymi učiteľmi: Týždeň pred nástupom písomne pozve prvácka pani učiteľka svojho budúceho žiačika do školy, predstaví sa mu a prípadne mu pribalí aj krátku básničku, pesničku, alebo kúsok textu. (Z rozhovorov s rodičmi sme  sa už dávnejšie dozvedeli, že sú ich budúci prváci veľmi užasnutí a cítia sa dôležito, keď sa im prvá „prihovorí“ ich pani učiteľka.) Text sa doma dieťa s rodičom naučí. Učiteľ si pripraví celý malý projekt s motivačnými maskotmi alebo jednoduchými pomôckami či kulisami ( pomáhajú viacerí kolegovia ) pre realizáciu privítania prvákov opäť formou príbehu, rozprávočka a pod. „Prijímací proces“ na vyzvanie riaditeľky školy pri slávnostnom otvorení školského roka  začína učiteľka prvého ročníka. Prihovorí sa žiakom a postupne ich predstaví rôznymi kreatívnymi spôsobmi. Prvákov pred všetkých žiakov privádzajú za ruky deviataci, prípadne iní starší žiaci. Počas procesu prijímania sa každá prvácka učiteľka môže prejaviť absolútne kreatívne, prípadne jednoduchšie – závisí to od nej samotnej. Tu pripomíname, že od prvého dňa v škole sa snažíme našich žiakov oslovovať nie priezviskami, ale menami. Tým, že sa o žiakoch bežne rozprávame v zborovni, aj učitelia II. stupňa vedia, „s kým majú tú česť“. Pri malom počte žiakov je to jedna z výhod podporujúca pozitívnu klímu školy.

          Aktivity k Medzinárodnému dňu jazykov – tematicky zamerané bloky a v nich množstvo aktivít v edukácii každoročne oživia tradičné vyučovanie.

          Pomoc našich žiakov pri príprave a realizácii mošovského jarmoku

          1. na požiadanie obce a v v spolupráci s ňou každoročne vypomáhajú starší žiaci pri príprave obecného jarmoku. Požiadavku obce sme zapracovali do učebných plánov v rámci technickej výchovy. Sú to jednoduché práce pre obec, ako osádzanie podporných stĺpikov, maľovanie čísel na cestu pre rozloženie stánkov, upravovanie a upratovanie parku a príslušných priestorov a pod. Z týchto pomocných prác majú najväčšiu radosť naši žiaci. Treba poznamenať, že žiaci sú vyberaní a túto aktivitu berú ako odmenu
          2. vybraní žiaci sa stávajú na dva dni sprievodcami v Múzeu mošovských remesiel a v Dome Jána Kollára – realizujú odborný výklad a sprevádzajú návštevníkov.

          Čo nám zem ponúka – aktivita školy sa robí na jeseň po zbere úrody. Žiaci si význam zeme pripomínajú rôznymi úlohami v triedach (maľovanie a iné výtvarné práce, kvízy a súťaže v rámci predmetov prírodoveda, prírodopis a výchovných predmetov,  besedy, pozeranie dokumentárneho filmu,...). Spoločná aktivita každej triedy je príprava nejakého jedla z plodov zeme. Všetky jedlá sú predstavené pri spoločných „švédskych stoloch“ na chodbe školy a potom sa už môže spoločne jesť.

          Posedenie so starými rodičmi – spoločné pracovné dielne žiakov a ich starých rodičov (príbuzných) s kultúrnym vystúpením

           Mikulášske harašenie, mikulášska diskotéka – na sviatok Mikuláša sa žiaci učia len prvé tri hodiny. Potom už chodí po škole Mikuláš, vlastne dvaja. Jeden – prezlečený učiteľ II. stupňa aj „s čertami“ a balíčkami pre každého žiaka – má na starosti žiakov nižších ročníkov a druhý aj s doprovodom (čerti), ktorých predstavujú kreatívni deviataci, takmer na nepoznanie zamaskovaní, ale dobre poznajúci dobré aj zlé vlastnosti svojich mladších „kolegov“. Tí chodia pomedzi žiakov druhého stupňa a za malé žiacke výkony rozdávajú taktiež balíčky. Poobede v ten deň býva v telocvični školy diskotéka pre žiakov školy. Aktívne sa jej zúčastňujú hlavne mladšie deti, ale veľa starších ochotne pomáha pri jej príprave a rôznych súťažiach, ktoré často sami pripravia aj zrealizujú.

           Vianočné a veľkonočné tvorivé dielne – sa realizujú podľa uvedených sviatkov v jeden deň. Postupne sa vykryštalizovala podoba celého podujatia, takže v súčasnosti už máme dobre premyslenú celú organizáciu a časovú následnosť. Výrobkami sa vyzdobujú triedy a priestory školy, raz za niekoľko rokov organizujeme aj výstavu pre občanov obce.

          Vianočná akadémia/koncert – každoročné vystúpenia žiakov v podobe koncertu pre obec a rodinných príslušníkov a známych našej školy pred Vianocami, ktoré si žiaci  pripravia spolu so svojimi učiteľmi. Príprava trvá minimálne mesiac, je intenzívna zo strany žiakov i učiteľov a cítiť v nej spolupatričnosť celej školskej komunity. Príprava v decembri často zasahuje nie len poobedia, ale aj výchovné predmety.

          Karneval – podobne organizovaný ako Mikulášska diskotéka.

          Pravidelné aktivity v obecnej knižnici

          Prvoaprílové bláznenie – pani učiteľky ( I. stupňa) a žiaci ich tried sa vzdelávajú v pyžamách. Žiaci II. stupňa dostávajú počas celého dňa množstvo „dôležitých a zaručene pravdivých“ informácií jednak od svojich učiteľov a jednak od riaditeľky školy a sú známkovaní opačnou stupnicou. Takže v tento deň za kvalitný výkon žiak prináša domov päťky a keď sa mu nedarí, jeho známka sa spätne približuje k jednotke. Zároveň môže prísť domov a ohlásiť rodičom, že bol parlamentom zrušený nový školský zákon, prípadne že sa končí školský rok. Celý deň závisí od kreativity samotných učiteľov. V závere vyučovania nie len žiaci, ale i samotní vyučujúci už nevedia, čo je ešte pravda a čo nie......

          Zápis prvákov – je konaný vždy trošku netradične tak, aby síce zistil základné predpoklady dieťaťa pre vstup do školy, ale zároveň motivujúcim príbehom alebo rozprávkou, ktorých aktérmi sú naši žiaci niektorých ročníkov,  každoročne  pobaví a obohatí deti z MŠ, rodičov i samotných učiteľov.

          Aktivity v rámci globálneho vzdelávania – tematicky zamerané vyučovanie v blokoch s rôznorodými aktivitami

          Aktivity ku Dňu vody- tematicky zamerané vyučovanie v blokoch s rôznorodými aktivitami

          Aktivity ku Dňu Zeme –organizujeme ich každoročne, niekedy viac, inokedy menej. Npríklad.

          • týždeň organizovaný zber papiera formou súťaže medzi triedami; odmenou bola torta a žiaci každej triedy dostali pre seba toľko peňazí, koľko  zberom získali. Doslova bola „pobláznená“ celá obec aj okolie. Stoosemnásti žiaci našej školy aj so  svojimi učiteľmi nazbierali 8 200 kg papiera
          • čistenie anglického parku – všetci žiaci
          • čistenie fontány v malom parku na námestí – deviataci ( ktorí si to doslova vynútili)
          • vzdelávacie projekty formou prezentácií s témou našej Zeme a jej ochrany
          • premietanie dokumentárneho prírodopisného filmu pre všetkých žiakov v telocvični školy
          • maľby a kresby s uvedenou témou v nižších ročníkoch
          • výstava prác.

          Pravidelne organizované celoškolské tematické dni, niekedy týždne (Deň vody, Deň narcisov, Týždeň zdravého životného štýlu a iné).

          Spolupráca s nadáciami a  podpora charitatívnych aktivít – Deň narcisov, podpora detí v Afrike, charitatívne zbierky, podpora projektov Green Life Project – Spolok prales deťom (Green life, Blue Life) – sme partnerskou školou NEPZ (Najbohatšie ekosystémy planéty Zem),   tvorivé dielne  u remeselníkov  a v Skenzene v Martine  pod.

          Koncert ku Dňu matiek – tradičný koncert, ktorého aktérmi sú žiaci a učitelia všetkých škôl v Mošovciach ( MŠ, ZŠ, ZUŠ) v spoločnom programe.

          Mošovský sedmohlások – celookresná súťaž v speve ľudových piesní, ktorá trvá už viac ako 20 rokov. Každoročne  sa na nej stretáva okolo štyridsať až päťdesiat účinkujúcich detí so svojimi učiteľmi. Je to veľmi pekné stretnutie, ladené emocionálne a s patričnou kvalitou v jednotlivých kategóriách. Ocenení cenami i diplomami sú víťazi aj ostatní speváci nejakou sladkosťou. Vzájomné stretnutia a rozhovory učiteľov (ktorí sa už za tie roky poznajú) pri kávičke, čaji a koláčiku počas prestávky sú veľmi priateľské a neformálne. Triedni maskoti – hlavne v nižších ročníkoch veselo a s nadľahčením dotvárajú klímu tried, „pomáhajú“ žiakom zvládať náročnejšie úlohy, hodnotia ich prácu, radujú sa s nimi , ale i smútia,....

          Každoročné výchovné koncerty a divadelné predstvavenia– asi pretrvávajú na viacerých školách, avšak my počas roka z ponuky zvykneme vybrať jeden s vážnou hudbou, jeden rockový, nejaké divadelné predstavenie,.....Snažíme sa, aby v nich boli obsiahnuté na našich žiakov cielené témy a samozrejme, aby boli kvalitné. Zvyčajne ich absolvujeme asi štyri - päť počas školského roka.

           Spanie v škole – aktivita, ktorú si žiaci doslova žiadajú a učitelia sa jej obávajú. Väčšinou býva spojená s nejakou témou, napríklad Noc s Pavlom Dobšinským, Noc duchov, Noc športu, a pod. Činnosti počas večera a časti noci sú spoločenské, súťaživé, robia sa rôzne kvízy, žiaci pozerajú filmy, čítajú napríklad rozprávky, realizujú športové hry, vyhľadávajú informácie  na Internete a robia ďalšie voľné činnosti. Žiakom sa asi najviac páči pocit spoločne strávenej noci, kde majú dovolené sa dlho potichu rozprávať.

          Deň detí – snažíme sa ho organizovať tak ako na iných školách, rôznymi formami a aktivitami, ktoré sú zaujímavé pre deti.

          Prezentácie celoročných projektov absolventov 1. stupňa (štvrtáci) a absolventov 2. stupňa (deviataci).

          Celoročná súťaž zdatnosti – žiaci školy súťažia v rámci tried i v rámci celej školy v pohybových a športových aktivitách v škole, mimo vyučovania i počas víkendových dní.

          Záver školského roka  s rozlúčkou deviatakov  a ich „posledným zvonením“ - taktiež už viac ako dvadsať rokov trvajúca tradícia, ktorá sa rokmi formovala, ale i prispôsobovala určitým podmienkam. Deviataci si pripravia pre učiteľov školy  s triednou učiteľkou i bez nej) program rozlúčkového posedenia, na ktoré všetci učitelia i zamestnanci školy dostanú písomnú pozvánku. Program ma  často veľmi humorný nádych, kde deviataci svojským spôsobom spomínajú na uplynulé roky. S rozlúčkovou rečou sa predstavia aj vždy na záver školského roka. Zároveň počas posledného týždňa (zvyk trvajúci asi 8 -10 rokov) sa všetci deviataci aj s triednym učiteľom podpisujú menami, častejšie prezývkami na priestranstvo pred vstupom do  budovy školy náterovými farbami (zostávajú na chodníku približne tri roky), ku ktorým pridávajú aj napísaný verš, slogan, výrok,....na rozlúčku.

    • Kontakty

      • Spojená škola - Základná škola Jána Kollára
      • 0910 567 713 Riaditeľka školy: 0910 944 232 Školská jedáleň: 043/422 3133
      • Kollárovo námestie 33/3, 038 21 Mošovce 03821 Mošovce Slovakia
      • Mgr. Tibor Harkabus
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje